Naš Centar za pružanje usluga u zajednici Zagrebački centar za neovisno življenje imao je čast sudjelovati na Sedmom hrvatskom simpoziju o ranoj intervenciji u djetinjstvu, koji se održao od 22. do 24. svibnja 2025. godine u Poreču. Tema ovogodišnjeg simpozija bila je “Rana intervencija u djetinjstvu u Hrvatskoj: dokud smo stigli?”, a okupila je brojne stručnjake i dionike iz cijele zemlje s ciljem razmjene znanja, iskustava i ideja koje oblikuju područje rane intervencije.
S ponosom ističemo kako smo se predstavili s tri različita stručna doprinosa – posterom, radionicom i kratkim izlaganjem. Poster pod nazivom “Povezanost fitness autizma i senzorne integracije u tretmanu djece iz spektra autizma”, autorica M. Petrović i M. Moravek Bungić, predstavio je kako se tjelesna aktivnost i senzorna integracija mogu međusobno nadopunjavati u terapijskom pristupu djeci s poremećajem iz spektra autizma.
Tijekom simpozija održali smo i radionicu pod nazivom “Podrška komunikaciji – komunikacijske ploče”, koju su osmislile i vodile L. Očasić i A. Jerković. Radionici je prisustvovalo dvanaest stručnjaka, a bila je usmjerena na praktične alate koji olakšavaju komunikaciju djeci s teškoćama u izražavanju. Posebno nam je drago što su sudionici radionice otišli s konkretnim znanjima i jasnim uputama koje mogu odmah primijeniti u svom svakodnevnom radu.
Uz to, održali smo i izlaganje pod nazivom “Put prema transdisciplinarnosti u Centru za pružanje usluga u zajednici Zagrebački centar za neovisno življenje”, koje su pripremili V. Milošević, A. Perić i S. Morić. U izlaganju smo predstavili naša nastojanja da u okviru Centra razvijamo transdisciplinarni pristup u radu s djecom i obiteljima, što je prepoznato kao jedan od ključnih smjerova u suvremenoj ranoj intervenciji. Posebno smo ponosni što ćemo postojeće istraživanje dodatno proširiti i saznanja implementirati u svakodnevnu praksu.
Važno nam je istaknuti kako su na pripremi i predstavljanju ovih sadržaja sudjelovali stručnjaci različitih profila – edukacijski rehabilitatori, psiholozi, radni terapeuti, fizioterapeuti i socijalni radnici. Time smo još jednom pokazali koliko je međusobna suradnja i razmjena znanja važna u pružanju kvalitetne podrške djeci i njihovim obiteljima.
Sudjelovanje na ovom simpoziju za nas je bilo više od predstavljanja rezultata – bila je to prilika za povezivanje, učenje i potvrdu da smo, unatoč kratkom djelovanju, na dobrom putu da aktivno doprinosimo razvoju sustava rane intervencije u Hrvatskoj. Zahvaljujemo organizatorima na inspirativnom i sadržajnom događanju, a svim sudionicima na poticajnoj razmjeni znanja i iskustava. Veselimo se budućim susretima i novim suradnjama!




Podrška komunikaciji – Komunikacijske ploče


“Put prema transdisciplinarnosti u ZAC-u

“Povezanost fitness autizma i senzorne integracije u tretmanu djece iz spektra autizma”.
