Usluga organiziranog stanovanja pruža se za 25 korisnika u 5 stambenih jedinica, pri čemu u svakoj jedinici živi 5 korisnika. Prostori su prilagođeni osobama s tjelesnim invaliditetom, visokog su standarda i funkcionalnosti. Korisnicima je osigurana sveobuhvatna 24-satna podrška koju pružaju 26 asistenata i 2 njegovatelja. Stručnu i savjetodavnu podršku pruža transdisciplinarni tim sastavljen od socijalne radnice, radne terapeutkinje, medicinske sestre te 2 zastupnice (socijalne pedagoginje i radne terapeutkinje).

Zahvaljujući visokim standardima prostora i opreme, Centar omogućava osobama s tjelesnim invaliditetom da koriste svoje sposobnosti i potencijale. U skladu s individualnim potrebama korisnika, osiguravaju se osnovne životne potrebe, briga o zdravlju te zadovoljenje socijalnih, radnih, kulturnih, obrazovnih, rekreacijskih i drugih potreba. Centar organizira i provodi raznovrsne aktivnosti, uključujući:

  • Edukativne programe: edukacije o mentalnom zdravlju, osobnim pravima, samozastupanju, upravljanju konfliktima, učenju komunikacijskih vještina, upravljanju stresom, te programima usmjerenim na razvoj digitalnih kompetencija i upravljanje osobnim ciljevima, kao i financijskoj pismenosti i karijernom savjetovanju.
  • Cjeloživotno učenje i digitalnu tranziciju kroz programe koji korisnicima omogućuju razvoj kompetencija za tržište rada.
  • Javnozdravstvene aktivnosti u suradnji s udrugama i ustanovama, uključujući radionice o prevenciji ovisnosti, nasilja, dijabetesa, srčanih oboljenja, epilepsije i sl.
  • Kulturno, javno i političko sudjelovanje, koje uključuje sudjelovanje korisnika u kulturnim događanjima (izložbe, koncerte, kazališta, posjete knjižnici), sportskim i rekreativnim aktivnostima (izleti, sportske igre, odlazak na bazen), kulturno-umjetničkim manifestacijama i političkim procesima na lokalnoj, nacionalnoj i europskoj razini, te suradnju s vijećnicima i institucijama.
  • Kreativne aktivnosti, uključujući likovne i kreativne radionice, izradu nakita, svijeća, sapuna i prigodnih ukrasa.
  • Svakodnevne aktivnosti koje obuhvaćaju brigu o zdravlju, osobnoj higijeni, nabavci namirnica, sudjelovanju u planiranju jelovnika, organizaciji slobodnog vremena i održavanju vlastitog prostora.

Korisnicima je omogućen prijevoz specijaliziranim kombi vozilom u svrhu obavljanja zdravstvenih pregleda i drugih aktivnosti uz pratnju.

Centar također podržava održivi razvoj i ekološke prakse, kroz različite radionice i suradnje koje promoviraju ekološke vrijednosti i podižu svijest o zelenoj tranziciji. Jedan od ključnih aspekata ovih aktivnosti provodi se u Terapijskom vrtu Sesvete, smještenom u neposrednoj blizini Centra, gdje korisnici sudjeluju u uređenju vrta, sadnji biljaka i provode slobodno vrijeme u prirodi. Osim toga, Centar sudjeluje u projektima poput “Europskog tjedna mobilnosti”, koji promovira održivu mobilnost, zaštitu okoliša i zdrav način života.

Sve aktivnosti provode se s ciljem unapređenja kvalitete života korisnika, poticanja samostalnosti i socijalne inkluzije osoba s tjelesnim invaliditetom.

Centar ostvaruje suradnju s lokalnom zajednicom, odgojno-obrazovnim, zdravstvenim i socijalnim ustanovama te udrugama civilnog društva. Takva suradnja pozitivno utječe na osobnu i zajedničku dobrobit, uspostavljanje međusobnih kontakata, razvoj socijalnih vještina i poboljšanje kvalitete života. Također, Centar uspješno surađuje s roditeljima/skrbnicima i članovima obitelji korisnika redovito ih uključujući u proces planiranja i praćenja napretka, te pružajući podršku kroz otvorenu komunikaciju i zajednički rad na ostvarivanju ciljeva.

Navedena usluga se provodi na lokaciji: Brune Bjelinskog 9 – 17, Novi Jelkovec.

Način ostvarivanja usluge:

  1. Zainteresirana osoba ili njegov roditelj/skrbnik pod nosi zahtjev nadležnom Zavodu za socijalni rad
  2. Provodi se Stručna procjena
  3. Komisija za prijem i otpust korisnika donosi Odluku o prijemu
  4. Zavod za socijalni rad donosi Rješenje