Stručne radnice Centra za pružanje usluga u zajednici Zagrebačkog centra za neovisno življenje sudjelovale su na dvodnevnoj PECS edukaciji koja se u suradnji Pyramid Educational Consultants i Piktogram – obrta za edukaciju i savjetovanje održala u Slavonskom Brodu. 26. i 27. rujna 2024. održao se PECS Level 2 (napredni) tečaj na kojem su sudjelovale četiri stručne radnice, edukacijske rehabilitatorice i psihologinja Centra. 28. i 29. rujna 2024. održao se PECS Level 1 (početni) tečaj na kojem su sudjelovale tri stručne radnice, edukacijska rehabilitatorica, psihologinja i logopedinja Centra.
PECS je jedinstveni alternativni komunikacijski sustav koji su 1985. godine u SAD-u razvili dr. Sc. Andy Bondy i Lori Frost. Radi se o sustavu komunikacije razmjenom slika namijenjenom osobama s teškoćama komunikacije. Od 1985. godine PECS uspješno implementiran u cijelom svijetu s tisućama učenika svih dobnih skupina koji imaju različite kognitivne, fizičke i komunikacijske (razumijevanje i proizvodnja) teškoće.
Podučavanje putem PECS-a je lako primjenjivo za stručnjake i roditelje jer je postupno razrađeno – provodi se u 6 faza te se provođenje kontinuirano evaluira.
Način podučavanja PECS-a temelji se na primijenjenoj analizi ponašanja, a bihevioralni postupci vođenja i oblikovanja u učenju iniciranja interakcije dovode do temeljnog shvaćanja koncepta komunikacije. Primarni cilj PECS-a je naučiti funkcionalnu komunikaciju. Kod djece s teškoćama komunikacije prvo se razvija imperativna komunikacija kojom dijete šalje poruku da nešto želi (zahtijevanje) jer je reakcija na takav oblik komunikacije konkretna (dijete dobije predmet, hranu, vodu, aktivnost i slično). U deklarativnoj komunikaciji (razmjena iskustava, obrazlaganje) posljedica je najčešće socijalna nagrada koja djeci s teškoćama u razvoju u početku poticanja komunikacije nije razumljiva, jasna i opipljiva. Zbog toga se PECS bavi zahtijevanjem kao prvim komunikacijskim ciljem. Postupno, djeca sve više reagiraju na socijalnu nagradu i u skladu s tim usvajaju komunikacijske funkcije povezane upravo sa socijalnim reakcijama komunikacijskog partnera.
Tekst preuzet s: http://sb-sinapsa.hr/index.php/edukacije/sto-tje-pecs



